Предложете го вашето истражување За новинари FAQ
Последно ажурирање: 08/26/2023 07:49 PM

Просечен коефициент на интелигенција по земја

Интелигентниот квоциент, познат како IQ, служи како стандарден алатка за мерење на когнитивните способности. Кога споменуваме "Просечен IQ", се однесуваме на средниот резултат на одредена група, било тоа специфична возрастна група, демографска група или цела земја. Овој просек ни нуди преглед на целокупната когнитивна перформанса на споменатата група.

Знаете ли?

  • IQ резултат од 100 се смета за просечен.
  • Околу 68% од населението, на база на распределба на звонец, ќе постигне резултат во рамките на една стандардна девијација од средниот резултат - тоа е помеѓу IQ од 85 и 115.
  • Значителни 95% од населението ќе постигнат резултат во рамките на две стандардни девијации, што се преведува во IQ помеѓу 70 и 130.
  • Важно е да се истакне дека IQ тестовите се структурирани така да голем дел од личностите се наоѓаат во средниот опсег, со само мали проценти одстапување со изразително ниските или високите резултати.

Подете поглед подоцна, IQ тестовите ги оценуваат способностите како аналитичко размислување, логика, решавање на проблеми и често памет. Пошто се внимава на дискусијата за Просечниот IQ по земји, ние погледнуваме помеѓу бројки. Исто така, се обидуваме да разбереме социокултуралниот и економскиот контекст кои ги формираат и влијаат на овие просеци.

Рангирање на земјите по интелигенција во 2023 - глобално рангирање

Во 2023 година, глобалното рангирање на IQ изминуваше промени. Додека многу земји ја задржаа својата позиција, други забележаа значителни напредоци или падови. Оваа промена може да се припише нашиот сервис што се прошири за да вклучи повеќе земји во изминатата година.

Високо ниво на доверба во податоците: 1000+
Ниска вредност на степенот на доверба: <1000
# Земја Земја Просечен коефициент на интелигенција Број на одговори
#1 Јужна Кореа 106.58 1000+
#2 Кина 105.38 1000+
#3 Јапонија 105.02 100000+
#4 Тајван 104.92 1000+
#5 Хонг Конг 104.40 1000+
#6 Швајцарија 103.64 1000+
#7 Сингапур 103.59 10000+
#8 Макао 103.45 100+
#9 Луксембург 102.93 500+
#10 Унгарија 102.75 1000+
#11 Португалија 102.60 1000+
#12 Италија 102.46 10000+
#13 Австрија 102.18 1000+
#14 Холандија 102.11 10000+
#15 Германија 102.04 10000+
#16 Израел 101.87 10000+
#17 Белгија 101.79 1000+
#18 Мадагаскар 101.47 100+
#19 Хрватска 101.29 1000+
#20 Словенија 101.28 1000+
#21 Исланд 101.14 500+
#22 Финска 101.01 1000+
#23 Словачка 100.96 1000+
#24 Бразил 100.59 1000+
#25 Шведска 100.57 1000+
#26 Грција 100.43 1000+
#27 Малезија 100.35 10000+
#28 Виетнам 100.01 10000+
#29 Латвија 99.94 1000+
#30 Jerseyерси 99.87 100+
#31 Данска 99.84 1000+
#32 Канада 99.83 10000+
#33 Кипар 99.79 1000+
#34 Србија 99.79 1000+
#35 Бугарија 99.72 1000+
#36 Црна Гора 99.68 500+
#37 Белорусија 99.67 1000+
#38 Ирска 99.60 1000+
#39 Тајланд 99.57 10000+
#40 Естонија 99.40 1000+
#41 Чехија 99.32 1000+
#42 Норвешка 99.23 1000+
#43 Шпанија 99.21 10000+
#44 Литванија 99.12 1000+
#45 Курасао 99.01 100+
#46 Шри Ланка 98.99 1000+
#47 Австралија 98.97 10000+
#48 Перу 98.95 1000+
#49 Индонезија 98.94 10000+
#50 Франција 98.93 10000+
#51 Малта 98.89 500+
#52 Нигерија 98.76 1000+
#53 Нов Зеланд 98.74 10000+
#54 Босна и Херцеговина 98.69 1000+
#55 Мјанмар 98.66 1000+
#56 Лесото 98.53 100+
#57 Маурициус 98.45 500+
#58 Јемен 98.43 1000+
#59 Полска 98.37 10000+
#60 Мароко 98.36 10000+
#61 Романија 98.34 10000+
#62 Папуа Нова Гвинеја 98.33 100+
#63 Тунис 98.31 10000+
#64 Реунион 98.28 100+
#65 Палестина 98.24 1000+
#66 Индија 98.20 100000+
#67 Фиџи 98.19 100+
#68 Јужна Африка 98.19 10000+
#69 Камерун 98.13 100+
#70 Албанија 98.11 1000+
#71 Ерменија 98.07 1000+
#72 Кенија 98.06 1000+
#73 Сенегал 98.05 100+
#74 Русија 98.00 100000+
#75 Кота Д'ОВЕР 97.96 100+
#76 Остров на човекот 97.95 100+
#77 Казахстан 97.93 1000+
#78 Северна Македонија 97.88 1000+
#79 Чиле 97.86 1000+
#80 Судан 97.86 1000+
#81 Бутан 97.82 100+
#82 Соединети Држави 97.81 100000+
#83 Suriname 97.78 100+
#84 Алжир 97.76 10000+
#85 Аргентина 97.74 1000+
#86 Камбоџа 97.74 1000+
#87 Украина 97.70 10000+
#88 Египет 97.67 10000+
#89 Јордан 97.64 10000+
#90 Обединети Арапски Емирати 97.57 10000+
#91 Бангладеш 97.55 10000+
#92 Боцвана 97.54 100+
#93 Либија 97.51 1000+
#94 Филипини 97.49 10000+
#95 Порто Рико 97.46 500+
#96 Зимбабве 97.41 500+
#97 Лаос 97.40 100+
#98 Монголија 97.38 1000+
#99 Мексико 97.33 10000+
#100 Сирија 97.24 10000+
#101 Танзанија 97.18 500+
#102 Тринидад и Тобаго 97.08 1000+
#103 Georgiaорџија 97.04 10000+
#104 Еквадор 97.03 1000+
#105 Таџикистан 96.95 100+
#106 Узбекистан 96.93 10000+
#107 Азербејџан 96.87 10000+
#108 Барбадос 96.87 100+
#109 Оман 96.80 1000+
#110 Обединето Кралство 96.78 100000+
#111 Колумбија 96.72 1000+
#112 Етиопија 96.69 1000+
#113 Куба 96.56 1000+
#114 Катар 96.56 1000+
#115 Киргистан 96.55 1000+
#116 Д -р Конго 96.49 100+
#117 Либан 96.48 1000+
#118 Мозамбик 96.45 100+
#119 Брунеи 96.42 500+
#120 Гана 96.39 1000+
#121 Молдавија 96.36 1000+
#122 Уганда 96.24 500+
#123 Малави 96.22 100+
#124 Пакистан 96.11 10000+
#125 Непал 96.06 1000+
#126 Венецуела 95.94 1000+
#127 Боливија 95.86 1000+
#128 Уругвај 95.80 1000+
#129 Бахреин 95.75 1000+
#130 Ирак 95.73 10000+
#131 Намибија 95.71 100+
#132 Замбија 95.56 500+
#133 Гвајана 95.44 100+
#134 Авганистан 95.39 500+
#135 Јамајка 95.28 1000+
#136 Костарика 95.26 1000+
#137 Гернзи 95.11 100+
#138 Руанда 95.10 100+
#139 Турција 95.10 100000+
#140 Кувајт 95.02 1000+
#141 Иран 94.77 10000+
#142 Мавританија 94.60 500+
#143 Гватемала 94.58 1000+
#144 Бахами 94.49 100+
#145 Ангола 94.39 100+
#146 Туркменистан 94.15 100+
#147 Косово 93.97 500+
#148 Доминиканска Република 93.85 1000+
#149 Парагвај 93.74 1000+
#150 Панама 93.70 500+
#151 Никарагва 93.66 500+
#152 Ел Салвадор 93.57 1000+
#153 Саудиска Арабија 93.52 10000+
#154 Хондурас 93.51 1000+
#155 Белизе 93.30 100+
#156 Малдиви 92.99 500+
#157 Сомалија 92.57 100+
#158 Француски јужни територии 137.00 <100
#159 Остров Бувет 118.00 <100
#160 Острови Маршал 112.00 <100
#161 Света Столица 111.00 <100
#162 Територија на британски индиски океан 108.00 <100
#163 Палау 107.00 <100
#164 Сејшели 105.47 <100
#165 Лихтенштајн 105.41 <100
#166 Острови на Оланд 104.55 <100
#167 Свети Барттеми 104.50 <100
#168 Волис и Футуна 104.00 <100
#169 Екваторијална Гвинеја 101.80 <100
#170 Гренланд 101.34 <100
#171 Науру 101.33 <100
#172 Француска Полинезија 101.31 <100
#173 Да оди 101.22 <100
#174 Кирибати 101.00 <100
#175 Тонга 100.92 <100
#176 Гуам 100.87 <100
#177 Нова Каледонија 100.62 <100
#178 Монако 100.50 <100
#179 Тимор-Лест 100.29 <100
#180 Бонаир, Синт Евстатиус и Саба 100.14 <100
#181 Гвадалупе 99.93 <100
#182 Острови Кук 99.75 <100
#183 Аруба 99.56 <100
#184 Централна Африканска Република 99.50 <100
#185 Фарски острови 99.48 <100
#186 Коморос 99.25 <100
#187 Острови Фолкланд 99.14 <100
#188 Гвинеја 98.79 <100
#189 Бурунди 98.66 <100
#190 Буркина Фасо 98.21 <100
#191 Острови Соломон 98.13 <100
#192 Мартиник 98.05 <100
#193 Антигва и Барбуда 97.92 <100
#194 Хаити 97.82 <100
#195 Бенин 97.79 <100
#196 Ibибути 97.38 <100
#197 Андора 97.29 <100
#198 Доминика 97.13 <100
#199 Кајмански острови 97.08 <100
#200 Свети Мартин 97.05 <100
#201 Есватини 97.00 <100
#202 Британски Девствени Острови 96.95 <100
#203 Мајот 96.85 <100
#204 Кабо Верде 96.76 <100
#205 Западна Сахара 96.67 <100
#206 Острови Турци и Каикос 96.58 <100
#207 Американски девствени острови 96.46 <100
#208 Нигер 96.45 <100
#209 Еритреја 96.42 <100
#210 Бермуда 96.24 <100
#211 Чад 96.21 <100
#212 Габон 96.11 <100
#213 Северна Кореа 96.00 <100
#214 Гибралтар 95.98 <100
#215 Мали 95.77 <100
#216 Острови Северна Маријана 95.64 <100
#217 Сан Марино 95.60 <100
#218 Синт Маартен 95.18 <100
#219 Француска Гвајана 95.04 <100
#220 Ангила 95.00 <100
#221 Свети Винсент и Гренадини 94.83 <100
#222 Света Луција 94.81 <100
#223 Самоа 94.71 <100
#224 Монтсерат 94.67 <100
#225 американска Самоа 94.13 <100
#226 Тувалу 94.00 <100
#227 Гренада 93.62 <100
#228 Сиера Леоне 93.61 <100
#229 Вануату 93.40 <100
#230 Либерија 93.29 <100
#231 Гамбија 93.10 <100
#232 Гвинеја-Бисау 92.00 <100
#233 Јужен Судан 91.31 <100
#234 Свети Китс и Невис 90.44 <100
#235 Република Конго 89.10 <100
#236 Микронезија 84.17 <100
#237 Сао Томе и Принцип 81.00 <100
#238 Свети Пјер и Микелон 75.00 <100